Pokrycie na podwójny rąbek stojący wykonujemy z blach szlachetnych tj. miedź, tytan-cynk, aluminium.
Charakterystyczną cechą tych pokryć jest sposób łączenia wzdłuż leżących obok siebie pasów blachy, a wysokość podwójnego rąbkastojącego powinna wynosić min. 23 mm. Takie połączenie powoduje, że dach jest deszczo- i śniegoszczelny.
Blacha w tym systemie wymaga stosowania podłoża twardego (pełne deskowanie, płyta OSB, blacha trapezowa) lub twardej wełny mineralnej.
Długość pasów
Stosowana zwykle maksymalna długość pasa wynosi 10 m. Wymiar ten sprawdził się w dłuższym okresie czasu ze względu na łatwość obróbki i został przyjęty na ilustracjach szczegółowych jako podstawa koniecznych do uwzględnienia ogólnych rozstawów dylatacyjnych. Jeżeli ta długość pasa nie jest wystarczająca, do dyspozycji są detale do poprzecznego łączenia pojedynczych pasów.
W przypadkach szczególnych można stosować pasy o długości do 16 m. Ich mocowanie musi być wykonane, ze względu na zwiększone wydłużenie, za pomocą długich łapek przesuwnych (haftr).
Poza tym detale dołączane wzdłuż pasa muszą zostać dostosowane do zmienionych wymogów (np. przedłużenie kapinosu na pasie okapowym do 4 cm).
Zastosowanie tych pasów o zwiększonej długości (>10m) może oznaczać, w odniesieniu do dachów bez otworów, w niektórych przypadkach korzyści ekonomiczne – w konfrontacji ze zwiększonym ryzykiem z uwagi na wielkość naprężeń materiału i wad wizualnych z tego wynikających. Obydwa przypadki są często nieuniknionymi następstwami praktyki wykonawczej, w której wiatr lub niekorzystne warunki transportu znacznie utrudniają przemieszczanie bez uszkodzeń pasów o dużej długości na placu budowy. Jeżeli przy tego typu pasach konieczne są obróbki przejść (rura wywiewna, komin, wyłaz dachowy, itp.), to należy w szczególnym stopniu uwzględnić zwiększone wydłużanie się, np. przez zamontowanie listew drewnianych. Może to oznaczać częściowo znaczne zwiększenie nakładów wykonawczych przy konstrukcji. Należy rozważyć wszystkie argumenty “za” i “przeciw” stosowania bardzo długich pasów w odniesieniu do konkretnego projektu. Do dyspozycji są nasi terenowi doradcy techniczni oraz pracownicy działu technicznego, mogący udzielać także wskazówek dotyczących optymalizacji przebiegu robót na budowie.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności