Wymiana dachu – co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na wymianę pokrycia dachowego?

Jeśli mieszkasz w domu, w którym dach zaczyna się chylić ku rozpadowi, a uszkodzenia więźby dachowej są coraz większe, nie powinieneś czekać dłużej. Nawet lekko zepsuty dach może grozić poważnymi konsekwencjami. Jeśli nie chcesz narażać siebie i swojej rodziny na niebezpieczeństwo, wymiana pokrycia dachowego to konieczność. Choć remont dachu może wydawać się na pierwszy rzut oka dużym przedsięwzięciem, nie martw się na zapas. Jeśli zainwestujesz w profesjonalną firmę i doświadczonych fachowców, problem szybko zniknie.

Wymiana pokrycia dachowego a przepisy

Wedle prawa remont dachu zalicza się do robót budowlanych, zatem podlega on regulacjom prawnym. Zanim rozpocznie się proces wymiany dachu, powinieneś udać się do najbliższego wydziału architektoniczno – budowlanego i zgłosić zamiar jej dokonania. Dodatkowo warto zapoznać się z okolicznymi zasadami planu zagospodarowania przestrzennego. Może się okazać, że będziesz musiał zastosować się do zasad kolorystyki dachu.

W wydziale architektoniczno-budowlanym będziesz miał obowiązek przedłożyć dokument oświadczający prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Co ważne, jak to w kwestiach urzędowych, ważne są terminy. Remont dachu powinieneś zgłosić co najmniej 30 dni przed planowanym czasem rozpoczęcia robót budowlanych. W odpowiednim formularzu będziesz musiał zawrzeć szereg informacji, a w nich między innymi:

  • zakres planowanych prac,
  • materiały, które planujesz wykorzystać,
  • rodzaj inwestycji lub zamierzenia budowlanego,
  • rodzaj prac, które zostaną wykonane w trakcie wymiany dachu,
  • sposób, w jaki będzie przeprowadzona wymiana pokrycia dachowego.

Kiedy będziesz potrzebować pozwolenia na budowę?

Sytuacja może okazać się nieco trudniejsza, jeśli planujesz wprowadzić większe modyfikacje w budowie dachu. Pozwolenie na budowę może okazać się niezbędne w sytuacji, gdy kształt dachu ma ulec zmianie – gdy zamierzamy go obniżyć czy podnieść. Pozwolenia na budowę są potrzebne także w momencie, gdy zamierzamy zaadaptować poddasze w celu utworzenia nowych pomieszczeń.

Jeśli w trakcie prac okaże się, że wymiany wymaga nie tylko warstwa wierzchnia, ale także więźba dachowa – będziesz potrzebować pozwolenia na budowę.

Remont dachu – naprawa pokrycia dachowego

Jeśli jesteś właścicielem domu – prędzej czy później staniesz przed koniecznością wymiany pokrycia dachowego na nowe. Wymiana dachu to dosyć rzadka praktyka, jednak dach może ulegać wielu uszkodzeniom mechanicznym, a także jest podatny na warunki atmosferyczne. Wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót konserwacyjnych to konieczność. Jeśli okazuje się, że dach szybko traci na swoich właściwościach zostajemy po części zmuszeni do remontu dachu. Jest to jednak działanie, które wykonuje się stosunkowo rzadko w trakcie posiadania nieruchomości. Ze względu na to warto postawić na odpowiednią firmę, która zrobi to w profesjonalny i rzetelny sposób.

Posiadamy 27-letnie doświadczenie w branży budowlanej

Z powodzeniem działamy na rynku już od 1994 roku. Jeśli jesteś w trakcie poszukiwania przedsiębiorstwa, które zaopiekuje się Twoją nieruchomością i w dokładny sposób dokona renowacji pokrycia dachowego – nie szukaj dalej. Specjalizujemy się w kompleksowych pokryciach dachowych, a także elewacjach z blach szlachetnych na rąbek. Jeśli nadal posiadasz wątpliwości – skontaktuj się z nami. Z chęcią doradzimy Ci i wybierzemy rozwiązanie dopasowane specjalnie dla Twojej nieruchomości.

Close Menu
×
×

Koszyk

W naszej ofercie:blacha aluminiowa na dach, blacha na rąbek, elewacje wentylowane, pokrycie dachu, produkcja obróbek blacharskich, produkcja paneli z blach, spawanie aluminium, system przeciwśniegowy na dachy, systemy komunikacji dachowej, blacha dachowa. Usługi frezowania CNC