Elewacje z blachy na rąbek – nowoczesne rozwiązanie, które musisz mieć

Nowoczesne rozwiązania w zakresie budownictwa coraz częściej bazują na znanych od dziesięcioletni rozwiązaniach budowlanych. Jednym z nich jest elewacja, która pokryta blachą na rąbek stojący stanowi jedną z najtrwalszych pokryć blaszanych. Niemniej należy zaznaczyć, że jeszcze do niedawna blachy płaskie i na rąbek stojący wykorzystywane były głównie jako pokrycie dachowe. Jednak współcześni projektanci domów coraz częściej zaczęli wykorzystywać materiały blaszane do roli okładziny ściennej.

Elewacja w dużym stopniu decyduje o stylu i estetyce domu, ale przede wszystkim o komforcie użytkowania budynku. Nie jest tajemnicą, że wykorzystanie blachy płaskiej oraz blachy na rąbek, które są wykończone powłoką ochronną, odpowiadają za szczelność i trwałość konstrukcji. Zatem czy współczesne blachy elewacyjne na rąbek to rozwiązania godne polecenia?

 

Blacha elewacyjna – sposoby zastosowania

Blacha na rąbek to coraz częściej stosowana metoda wykonania elewacji, która jest niezwykle popularna w Skandynawii. Warto zaznaczyć, że bardzo duży wpływ na jakość elewacji na rąbek ma również grubość zastosowanej blachy. Tym samym blachę na rąbek od pewnego czasu szeroko stosuje się na ściany zewnętrzne m.in. budynków przemysłowych, a montowane do tego panele doskonale się sprawdzają zamiast stałych okiennic drewnianych. Ponadto na elewacji blacha bardzo często stosowana jest jako przedłużenie pokrycia dachowego, co wymaga układania wykładziny w taki sposób, aby w jak najbardziej naturalny sposób schodziła z dachu na elewację np. do wysokości ścianki kolankowej albo do nadproży okien pionowych.

 

Niemniej powyższe rozwiązania możliwe są do zastosowania głównie w projektach, w których już w fazie projektu zrezygnowano z okapów dachu.

Blachy cynkowo-tytanowe wykorzystywane są również jako ściany zewnętrzne, dzięki czemu doskonale chronią przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi. Elewacja z blachy na rąbek jest znacznie bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu z innymi materiałami elewacyjnymi. W tego rodzaju konstrukcjach ważne są również profile, które dostępne są w powłokach drewnopodobnych. Tym samym takie panele posiadają większą żywotność powierzchni wystawionej np. na działanie promieni UV, a tym samym nie wymagają częstych konwersacji.

 

Rodzaje blachy elewacyjnej

Obecnie materiał stosowany na elewacje w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym to często blacha na rąbek, która daje dodatkowe zabezpieczenie, którego nie są w stanie zapewnić inne materiały. Tym samym materiał, za pomocą którego wykonana jest blacha, istotnie wpływa na koszt elewacji, jej wygląd, a przede wszystkim trwałość. Dlatego najczęściej na elewacjach wykorzystywana jest blacha stalowa ocynkowana, która powleczona jest powłoką ochronną w typie blachy cynkowo tytanowej.

Jednym z rodzajów blachy na elewacje jest blacha stalowa. Sama w sobie jest podatna na rdzewienie, ponieważ zabezpiecza się ją wieloma warstwami ochronnymi, które znacznie zwiększają jej wytrzymałość. Tego rodzaju blacha w odcieniach szarości to najczęściej wybierane rozwiązanie w budownictwie, które stawia na pierwszym miejscu wytrzymałość ponad wygląd zewnętrzny.

Innym często wykorzystywanym pokryciem jest blacha cynkowo-tytanowa, której wytrzymałość szacowana jest od 100 do 120 lat. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele blach naturalnych, które zapewniają długą trwałość, a także nietuzinkowy i schludny wygląd elewacji.

 

Elewacja z blachy na rąbek – nowoczesne rozwiązanie

Wybór blachy na rąbek jako elewacji to bez wątpienia popularne rozwiązanie, które jest coraz częściej stosowane. Odpowiednio wyprofilowane elementy, które dzięki dodatkowi tytanu są niezwykle trwałe, zachęcają coraz więcej klientów do wyłożenia elewacji blachą na rąbek. Decydując się na rozwiązanie, jakim jest elewacja z blachy na rąbek, warto postawić na specjalistów.

Tym samym przy kładzeniu blachy na rąbek dumę należy schować do kieszeni i zaufać profesjonalnej firmie, która solidnie wykona elewację, tak aby nie wymagała ona częstej konserwacji. Tym samym poszczególne elementy wykonane przez doświadczonych fachowców to gwarancja solidności i trwałości konstrukcji.

Close Menu
×
×

Koszyk

W naszej ofercie:blacha aluminiowa na dach, blacha na rąbek, elewacje wentylowane, pokrycie dachu, produkcja obróbek blacharskich, produkcja paneli z blach, spawanie aluminium, system przeciwśniegowy na dachy, systemy komunikacji dachowej, blacha dachowa. Usługi frezowania CNC