Czy warto zastosować dach z blachy na rąbek?

Blacha na rąbek to inaczej blacha płaska, nieposiadająca tłoczeń. Jej krawędzie i połączenia zagina się w charakterystyczny sposób, tworząc tzw. rąbek – stąd pochodzi nazwa. Każdy z nas chciałby posiadać w swoim domu dach, który jest nie tylko estetyczny, ale również cieszy się dobrymi parametrami. Czy blacha na rąbek spełni takie oczekiwania?

 

Elegancja i nowoczesność

Dach z blachy na rąbek to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie połączenie elegancji z nowoczesnością. Ma ponadczasowy design, dlatego będzie cieszyć oko przez wiele długich lat. Oczywiście kolor można dopasować do własnych preferencji i potrzeb.

 

Szczelność i wytrzymałość

Jedną z największych zalet blach łączonych na rąbek jest wysoka szczelność pokrycia uzyskiwana dzięki zazębieniom arkuszy. Dobrze ułożona zapewnia brak przeciekania czy przenikania wiatru. To wytrzymałe tworzywo odporne na rozciąganie i uszkodzenia mechaniczne. Niezwykle istotne jest, aby dach posiadał tę cechę, w końcu to on jest najbardziej narażony na niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak silny deszcz, grad czy wysokie temperatury. 

 

Uniwersalność

Dach z blachy na rąbek pasuje do każdego domu czy budynku publicznego. Nie wspominając już o jego estetyce, warto zaznaczyć parametry konstrukcyjne. Blacha układana na rąbek może być wykorzystana nawet w budynkach o nieznacznym spadzie. Trzeba pamiętać, że minimalny spadek pokrycia wynosi 5% – mimo wszystko, nie byłoby to możliwe przy innych formach pokryć dachu. 

 

Czy blacha na rąbek ma wady?

Wady blachy na rąbek są kwestią wysoce indywidualną. Niektórzy twierdzą, że jest mniej estetyczna od tradycyjnej dachówki czy blachodachówki, jednak błędem byłoby dyskutować o gustach. Tego typu blacha nie jest również dobrym izolatorem hałasu. Podczas silnego deszczu czy burzy będzie wzmagać odgłosy, co dla niektórych osób może być uciążliwe. Dla innych będzie to zaletą, ponieważ odgłos deszczu ma także wielu zwolenników. Przed kupnem warto jednak wiedzieć, że blacha szybko się nagrzewa, co może być uciążliwe podczas upałów.

 

Decydując się na montaż dachu z blachy na rąbek należy zachować szczególną ostrożność podczas transportu i samego procesu składania. Ze względu na swoją konstrukcję jest narażona na odkształcenia, czego nie chcemy. Źle położona może falować, dlatego powinni zajmować się tym doświadczeni fachowcy. Dobrze położona – posłuży domownikom przez długi okres i sprawi, że mieszkanie w domu będzie jeszcze przyjemniejsze.

Close Menu
×
×

Koszyk

W naszej ofercie:blacha aluminiowa na dach, blacha na rąbek, elewacje wentylowane, pokrycie dachu, produkcja obróbek blacharskich, produkcja paneli z blach, spawanie aluminium, system przeciwśniegowy na dachy, systemy komunikacji dachowej, blacha dachowa. Usługi frezowania CNC